Учим поне 5 полезни урока, и когато бъркаме
Снимка: Shutterstock
Как да възпитаме детето така, че да не се плаши от грешките, а само да черпи опит от тях? Възрастните често смятат, че да се допускат грешки, е срамно и недостойно. Да получиш двойка е нещо като престъпление, душата ти се гърчи и ти се иска да потънеш в дън земя. А страхът, че ще бъдеш порицан, че родителите няма да те разберат...
Всеки помни колко се е страхувал, защото така е бил възпитаван.
На практика да претърпиш неуспех в дадено начинание не е толкова страшно, нито пък е срамно. В това се е убедил всеки, който е пораснал достатъчно и е добре да го обясни и на децата си. Добре е от малки да разберат, че грешката е важна и неизбежна част от опита.
Ето няколко несъмнени ползи от нея, събра ни от специалистите на letidor.ru.
1. Грешката учи на емпатия
Всеки в едни или друг момент греши. И грешката го учи да е по-предпазлив и по-внимателен към тези, които са изпаднали в същото положение. Така се учим да съчувстваме и да съпреживяваме, а това значи, че ставаме и по-човечни.
2. Грешките ни откриват нови възможности
„Когато пред нас една врата се затваря, някъде се отваря друга“, тази фраза на Боб Марли е доста окуражаваща.
Затова е важно да научите детето не само как да преживее несполуката, но и по възможност да извлече някаква поука. Защото една грешка може наистина да промени живота в по-добра посока.
3. Грешките ни правят по-силни
Повечето хора се опитват да заобиколят изпитанията, за да не се окажат в ролята на неудачници. Не всеки се решава да рискува, за да сбъдне мечтата си. Пада, става, отново пада, но се изправя и продължава.
Да греши, но да не се отказва - това го могат наистина само силните и смелите.
Ако научите детето да приема неудачите като нов опит, без да се обижда, това ще е от голяма помощ за него по-късно в живота му. Защото грешките ще го правят по-силен човек. А опитът, който натрупва, е познание за себе си и често дава много повече информация от успеха.
4. Грешките разказват много за нас самите
Когато установите, че сте сгрешили, не е лесно. Особено, ако около вас има хора, които само това чакат. Умението с достойнство да приемете поражението, да признаете, че не сте били прави, е важно качество, което се изгражда постепенно – започва от ранно детство и продължава цял живот.
Качество, присъщо на тези, които не стоят на едно място, а обичат да се учат, да експериментират, да откриват и пробват нови неща.
5. Грешките ни учат да сме упорити
Никой не е станал велик за един ден. Ван Гог цял живот не е успял да продаде картините си, но не се е отказал да се занимава с рисуване.
Различни издателства 14 пъти отказвали на Джоан Роулинг, докато един ден британсктото издателство „Блумсбър“ се съгласява да публикува „Хари Потър“ в смешния за днешните представи 3000 тираж.
Така че, нека грешките не ви спират. Насърчавайте детето да не се отказва от мечтите си. Иначе какви мечти ще са това?
Мона Василева
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари